Aktualności

PUCHAR ŚWIATA W SKOKACH NARCIARSKICH

Jak wyprodukować śnieg w dodatnich temperaturach i czy rzeczywiście inauguracja Pucharu Świata w skokach narciarskich na Skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince była choć przez chwilę zagrożona z powodu niesprzyjającej aury? Wszelkie wątpliwości zostały rozwiane.

W ostatnich tygodniach media kilkukrotnie obiegła niepokojąca informacja, jakoby na skutek panujących wysokich temperatur oraz chwilowej awarii jednego z urządzeń naśnieżających, inauguracja Pucharu Świata w skokach narciarskich na Skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince stanęła pod znakiem zapytania. Tymczasem, zarówno podczas piątkowych kwalifikacji, jak i wygranego przez Polaków konkursu drużynowego widzieliśmy jaki efekt został osiągnięty. W niedzielę podczas konkursu indywidualnego została postawiona kropka nad „i”. Cały zeskok pokryła gruba warstwa śniegu wyprodukowanego za pomocą urządzeń AWS (All Weather Snow) i zawody zostały przeprowadzone w bardzo dobrych warunkach. Na samym finiszu pomogła natura, ponieważ znacznie spadła temperatura powietrza i przygotowana warstwa śniegu zdecydowanie się utwardziła, co pozwoliło wyeliminować nierówności zeskoku. Potwierdziliśmy te informacje w rozmowie z Apoloniuszem Tajnerem.

Po pierwszych dwóch dniach zawodów możemy śmiało potwierdzić, że warunki do przeprowadzenia inauguracji Pucharu Świata w Polsce, w Wiśle, na Skoczni im. Adama Małysza, okazały się optymalne – podsumował Prezes Polskiego Związku Narciarskiego. – Nie dalej jak wczoraj rozmawiałem z Walterem Hoferem (Dyrektor Pucharu Świata w skokach narciarskich), który uznał, że przygotowany przy współpracy Supersnow zeskok mieści się w granicach bardzo wyśrubowanych norm FIS, co w ustach oszczędnego w słowach Austriaka jest olbrzymim komplementem – dodał Tajner i podkreślił – powinniśmy być, jako Polacy, bardzo dumni, że Inauguracja Pucharu Świata w skokach narciarskich odbywa się drugi rok z rzędu w naszym kraju, że technologię produkcji śniegu zawdzięczamy polskiej firmie Supersnow i, przede wszystkim, że konkurs drużynowy również wygrali Polacy.

Ze współpracy z Polskim Związkiem Narciarskim równie zadowolona jest firma Supersnow. – Informacja o tym, że dzięki wykorzystaniu naszych urządzeń AWS (All Weather Snow) udało się na stałe wpisać w kalendarz Pucharu Świata w Wiśle rozpoczęcie sezonu skoków narciarskich już w połowie listopada. Informacja ta odbija się szerokim echem na całym świecie – mówi Bogusław Pokrywka – pełnomocnik zarządu ds. systemów naśnieżania Supersnow S.A. – Liczymy, że dzięki m.in. takim wydarzeniom zaufanie do produkowanych przez nas urządzeń będzie jeszcze większe. Dwa lata temu otworzyliśmy oddział Supersnow GmbH w centrum Tyrolu w Austrii. Chcielibyśmy, aby stał się on naszym przyczółkiem do dalszej ekspansji w krajach alpejskich – dodaje Pokrywka. Bez takich wydarzeń jak współpraca z Polskim Związkiem Narciarskim i udział w przygotowaniu stoków dla zawodów rangi Pucharu Świata, zdobywanie bardzo hermetycznych rynków jak Austria, Niemcy, czy Szwajcaria, jednym słowem w krajach alpejskich, w których królują sporty zimowe, a branża narciarska to istotny element gospodarki narodowej, byłoby niezmiernie trudne i czasochłonne. Życzyłbym sobie, aby takie eventy sławiły na cały świat nie tylko Polskę, ale i naszą firmę, która z powodzeniem realizuje strategię globalnego rozwoju – podkreśla z dumą pełnomocnik zarządu Supersnow S.A.

Konkurs indywidualny w Wiśle wygrał Evgeniy Klimov (RUS). Drugi był Stephan Leyhe (GER), a trzeci Ryoyu Kobayashi (JPN). Dobrze sezon zainaugurowali także Polacy. W pierwszej dziesiątce konkursu indywidualnego znalazło się aż trzech Polaków: Kamil Stoch (4.), Piotr Żyła (6.) i Dawid Kubacki (8.)

Supersnow S.A. to polski producent systemów naśnieżania, który posiada swoją siedzibę w Maniowach niedaleko Nowego Targu. W 2017 roku w Roppen w austriackim Tyrolu powołano do życia Supersnow GmbH, która zapoczątkowała ekspansję zagraniczną firmy i jej produktów na rynkach alpejskich. Jednym z urządzeń oferowanych jest AWS, czyli All Weather Snow, dzięki pracy którego wyprodukowany został w Wiśle śnieg. Na Skocznię im. Adama Małysza w Wiśle-Malince dostarczone zostały dwa urządzenia AWS. All Weather Snow to maszyna naśnieżająca, będąca alternatywą kompletnego systemu naśnieżania, w chwili, gdy temperatura tak zwanego mokrego termometru jest dodatnia, co oznacza, że urządzenie daje gwarancję wytwarzania śniegu w dodatnich temperaturach. Po podłączeniu prądu i wody śnieg można wytwarzać całą dobę, niezależnie od warunków zewnętrznych. All Weather Snow wykorzystuje innowacyjną technikę chłodzenia za pomocą wydajnego wymiennika ciepła, dzięki czemu woda zamarza bez użycia chemicznych dodatków. Efektem końcowym są małe, suche i w 100% zamrożone płatki śniegu. Produkt końcowy, czyli po prostu śnieg, ma zerową wilgotność resztkową, a temperatura rdzenia płatków lodu wynosi -5 stopni Celsjusza. To oznacza, że wyprodukowany w ten sposób techniczny śnieg ma teoretycznie lepsze parametry niż ten naturalny.